2013. ápr 12.

F1 Rosberg vezetésével a két Mercedes kezdett legjobban Kínában

A 2012-es Kínai Nagydíj győztese, Nico Rosberg kezdett a legjobban Sanghajban, mögötte csapattársa Lewis Hamilton zárt a második helyen, majd a Mercedes után sorakozó Red Bullok már közel egy másodperces lemaradásban voltak a némettől.

Három hét szünet után a legtöbb csapat nagy frissítésekkel érkezett a szezon harmadik állomására, többek között a Ferrari, a Mercedes és rendkívül gyengén kezdő McLaren, illetve a középmezőnyben szintén várakozáson alul teljesítő Williams csapata is, ahol Pastor Maldonado most is elmondta, hogy bár továbbra sem érzi jól magát a kocsiban, de már látják a hibák okait, és természetesen gőzerővel dolgoznak a megoldáson.

A csapatokra tehát rengeteg munka vár az edzésprogramokon, ahol a pilóták idén először a lágy és közepes gumipárosítással dolgozhatnak. A Pirelli motorsport igazgatója úgy véli, hogy a kínai pálya nem bánik olyan kíméletlenül az abroncsokkal, mint legutóbb a sepangi aszfalt, így a futamon többségben három kiállásra számít, de valószínűleg lesznek, akik megpróbálkoznak egy kerékcserét megspórolni, ahogy azt a Lotus is tette a szezonnyitó melbourne-i versenyen.

A teljes mezőny megjelent a sanghaji létesítményben, ami csütörtökön még nem volt annyira nyilvánvaló, mert Lewis Hamilton rosszullét miatt minden programját lemondta. A 2008-as világbajnok allergiával küzd a kínai városban, ettől függetlenül vállalni tudta a vezetést.

Idén első alkalommal egy tesztpilóta is lehetőséget kapott, mégpedig a kínai Ma Qing Hua, aki ebben a szezonban a Caterhamnél kapott munkát, és hazai pályán péntek délelőtt Charles Pic autóját vezethette.

A másfél órás edzés gyakorlatilag egy órára szűkült, hiszen 30 perc telt el, mire a sauberes Esteban Gutierrez végre megtörte a csendet egy 1:43-as körrel. Rögtön utána Jenson Button 1:41-es idővel átvette az újonc helyét a tabellán. Harmadikként csatlakozhatott a Caterham kínai tesztpilótája, majd ezután is csak nagyon lassan éledezett a mezőny. Gutierrez első mért köre után 15 perccel is még csak kilenc versenyző neve szerepelt az időket jelző listán. Ekkor Button már 1:38.262-vel bérelte ki a top helyett, míg közvetlen mögötte a két Force India sorakozott fel rövid ideig, amíg Kimi Räikkönen Lotusa be nem furakodott közéjük.

Az egy órához közeledve végre beindult az élet az 5.451 kilométeres aszfaltcsíkon, és a top csapatok bejelentkezésével Button legjobb ideje nagyon gyorsan ködbe veszett. Fél órával a leintés előtt a két Mercedes ugrott az élre, és elsőként (és végül egyetlen pilótaként) a tavalyi futamgyőztes, Nico Rosberg ment be 1:37 alá úgy, hogy mindhárom szektorban a legjobb időt autózta. Mögötte csapattársa közel fél másodperccel maradt el, a harmadik pedig Mark Webber volt, majdnem egy másodperces hátrányban.

A délelőtt folyamán hagyományosan a keményebb Pirellik és a rövidebb etapok kaptak főszerepet, és bár a folyamatosan tisztuló pályán több kicsúszás is történt, de autóikat nem törték össze a versenyzők, bár Sergio Pérez az edzés végén, a bokszutca bejáratánál lévő kavicságyban landolt (ahogy 2007-ben az akkor még mclarenes újonc Lewis Hamilton), és a gumifal fogta meg az MP4-28-ast, aminek az elsőszárnya megsérült.

Tavaly 1:37.106-os idővel Lewis Hamilton volt a Kínai Nagydíj első szabadedzésének leggyorsabb pilótája. Most hasonló köridővel - de már másik autóban - a második helyen végzett Rosberg 1:36.717-es ideje mögött. A Red Bullok és a Ferrarik bizonyára több üzemanyaggal köröztek, hiszen a harmadik helyen záró Mark Webber bő kilenc tizeddel-, míg az ausztrált követő Sebastian Vettel és Fernando Alonso már több, mint egy másodperccel maradt el Rosbergtől.

Jenson Button a McLarennel két Ferrari között a hatodik helyen végzett, míg mexikói csapattársa csak 16. lett, ráadásul Rosbergtől Pérez már több mint két és fél másodpercet kapott. A Lotusok a 9. és a 11. helyet bérelték ki Romain Grosjean és Kimi Räikkönen sorrendben, és ez utóbbi versenyző a 9-es kanyarnál egy látványos megpördüléssel is szórakoztatta a közönséget. A top 10-ben még a két Force India kapott helyet.