2014. okt 31.

F1 Hamiltonnal az élen Austinban is a Mercedes kezdett legjobban

A szezon 16. versenyhétvégéjén, Austinban is a Mercedesek kezdtek legjobban, Lewis Hamilton és Nico Rosberg sorrendben. A McLarenek szintén jól szerepeltek, Jenson Button a harmadik-, Kevin Magnussen pedig az ötödik legjobb időt autózta az első szabadedzésen.

austin - hamilton.JPG

Mindössze 18 autóval kezdődött meg az Amerikai Nagydíj pénteki napja, miután már a hét elején kiderült, hogy a Caterham és a Marussia ellen csődeljárás indult, és a két kiscsapat nem utazik a mezőnnyel.

A másfélórás edzés végül kiszámítható Mercedes elsőséggel ért véget, a két versenyző közül pedig ezúttal Lewis Hamilton volt gyorsabb, és a mezőnyből egyedüliként tudott 1:39-es időt autózni a texasi aszfaltcsíkon.

Mögötte Nico Rosberg három tizedmásodperccel maradt el, majd a német után a mclarenes Jenson Button szűk egy tizedmásodperces hátrányban következett a harmadik helyen. A brit bajnok egyébként váltócsere miatt öt rajthelyes büntetéssel lesz kénytelen megkezdeni a vasárnapi futamot. Csapattársa, Kevin Magnussen az edzés elején még rövid ideig az első helyet is élvezhette, végül az ötödik helyig csúszott vissza, közvetlenül a toro rossós Danyiil Kvjat mögé.

A Ferrari már a 2015-ös szezonra készülve új első- és hátsószárnyat tesztelt a másfélórás gyakorlás során, aminek a végén Fernando Alonso a hatodik leggyorsabb kört hozta össze, de már egy másodpercen kívül volt a Mercedesek legjobbjához képest. Kimi Räikkönen csak 12. lett, Hamiltontól több mint két másodperces lemaradásban.

A Red Bullnál Sebastian Vettel a hetedik helyen zárt, miközben csapattársának, Daniel Ricciardónak extra rövid programja volt. Az ausztrálnak ERS hiba miatt mindössze öt kör jutott. A négyszeres bajnok egyébként részt vesz a szombati időmérő edzésen, ezt a csapatfőnök, Christian Horner is megerősítette. És ha már időmérő, a két kiscsapat hiányzása miatt annyiban változik a kvalifikáció menete, hogy a Q1-ben és a Q2-ben is négy-négy autó búcsúzik, a Q3-ra pedig marad a top10.

A szerencsétlenül járt Ricciardo végül a 17. lett, nála lassabb csak a lotusos Romain Grosjean volt, aki egy új orrkúpot próbálhatott ki, szintén a 2015-ös szezonra készülve.  Az edzés utolsó perceiben mindkét Lotus látványos kicsúszást és pörgést mutatott be, mint ahogy sokan mások is elsősorban a 19-es kanyarnál. Komoly incidens egyik bakiból sem lett.

Két fiatal is lehetőséget kapott a mezőnyben: a Williamsnél a tartalékpilóta, Felipe Nasr vezethette Valtteri Bottas autóját, míg a Toro Rossónál Max Verstappen ült be Jean-Eric Vergne helyére. Végül mindkét tehetség bekerült a top10-be.

Az edzés végén a mezőny egy új virtuális biztonsági autós rendszert is tesztelt a pályán.

Első szabadedzés végeredménye:

Pilóta                             Csapat               Köridő             Hátrány      Kör

1 Lewis Hamilton           Mercedes        1m39.941s                            28