2015. máj 08.

F1 Rosberg nyitott az élen, a Mercedes ismét nagy fölényben

Barcelonában folytatódni látszik a Mercedes uralom, miután az első szabadedzésen Nico Rosberg és Lewis Hamilton nagyjából egy másodperccel volt gyorsabb az őket követő Ferrariknál. A Williams egyelőre nem villantott, a McLaren továbbra is halovány, a Red Bullnál pedig folytatódnak a motor gondok, azaz túl nagy "felfordulás" nem történt a háromhetes szünetben.

nico_rosberg_1.JPG

Háromhetes szünet után a száguldó cirkusz mezőnye az első európai állomásra, Barcelonába érkezett, és ahogy az lenni szokott, ilyenkor szinte mindenki egy frissített csomaggal és egyfajta hurrá optimizmussal készül a folytatásra. Az első szabadedzésen ugyanakkor túl sok változás nem látszott az eddigiekhez képest.

A listavezető Mercedes ezúttal is uralta a pályát, a két versenyző közül pedig Nico Rosberg bizonyult gyorsabbnak. A német mindössze hét századmásodperccel verte meg csapattársát, Lewis Hamiltont a Pirelli kemény keverékű abroncsain. Rosberg 1:26.828-as köridővel lett az első szabadedzés legjobbja – a mezőnyből egyébként csak a Mercedes versenyzői mentek be 1:27 alá. Rosberg már a gyakorlás első harmadában kezébe vette az irányítást, majd félórával a leintés előtt rövid időre felcserélődött a sorrend kettőjük között, de a német hamar visszavette vezető helyét. Ezzel együtt sem lehet teljesen elégedett, ugyanis egyik alkalommal nem szabályosan hajtott be a boxutcába (későn döntött a boxutca-látogatás mellett, így a bejáratot jelző bóját szabálytalanul kerülte meg), ami miatt az FIA vizsgálatot indított ellene.

Rosberg és Hamilton mögött a két Ferrari sorakozott fel, Sebastian Vettel és Kimi Räikknen sorrendben, de hátrányuk már nagyjából egy másodperc volt. A két ferraris között szintén szoros volt a helyzet – mindössze 26 ezredmásodperc.

A Toro Rosso újonc párosa, Carlos Sainz Jr és Max Verstappen mindvégig erős formát mutatott, ami végül egy ötödik-hatodik helyre lett elegendő. Rajtuk kívül még a Red Bull versenyzője, Danyiil Kvjat tudott két másodpercen belül maradni Rosberghez képest, ugyanakkor az orosz mindössze hét kört tudott megtenni a katalán pályán. Csapattársa, Daniel Ricciardo sem volt szerencsésebb, és ismételt motor-problémák miatt a tervezettnél jóval később tudta csak megkezdeni programját. Az ausztrál mindössze kilenc kört tett meg az utolsó 10 percben, és a kilencedik helyen zárt, közvetlenül Felipe Massa Williamse mögött. Később kiderült, hogy autójában motor kell cserélni, ami már a negyedik ebben a szezonban.

A másik Williams-be ezúttal Susie Wolff ülhetett, aki Massánál bő nyolc tizeddel volt lassabb, és a tabella 14. helyét foglalta el.

A top10-be még a sauberes Felipe Nasr fért be, aki az utolsó percekben tessékelte hátrébb a Force India német versenyzőjét Nico Hülkenberget.

A 12-13. helyen két tesztpilóta sorakozott fel: a Saubernél lehetőséget kapó Raffaele Marciello, valamint a lotusos Jolyon Palmer személyében. Előbbi egy ijesztő megcsúszást is bemutatott, és rajta kívül még Fernando Alonso is piruettezett, de mindketten folytatni tudták a körözést.

A továbbfejlesztett McLaren-Honda hétvégéje egyébként csendesen indult. Alonso és Jenson Button közel azonos tempót diktálva csak a 15. és 16. helyen végzett.

A 17. legjobb köridőt autózó Sergio Pérez egy alkalommal a 3-as kanyarnál meglátogatta a kavicságyat, a mexikó mögött pedig a lista utolsó triója Maldonado és a két manoros versenyző lett.