2016. jún 11.

F1 Hamiltoné a pole Kanadában

Lewis Hamilton 53. rajtelsőségének örülhetett, miután szoros csatában a leggyorsabb kört futotta meg a Kanadai Nagydíj időmérő edzésén. Nico Rosberg csak hat századdal maradt el csapattársától, a harmadik hely pedig Sebastian Vettelé lett.

A pénteki szabadedzéseken Lewis Hamilton-, az időmérő előtti tréningen pedig Sebastian Vettel volt a leggyorsabb, ráadásul ez utóbbin nagyon közel volt egymáshoz az élmezőny, így izgalmas időmérőre lehetett számítani Montreálban. Kevin Magnussen ezt kénytelen volt kihagyni, ugyanis még a harmadik edzésen úgy összetörte a Renault-ját, hogy a csapatnak nem volt ideje összerakni.

Az idő borongós volt a kvalifikáció elején, és mivel vártak némi csapadékot, ezért mindenki igyekezett minél előbb megfutni első gyorsköreit. A Ferrarik és a Mercedesek is gyorsan pályára lépett, és jól is tették, hiszen hamarosan szemerkélni kezdett az eső. Az élmezőny 1:14-es köridőkkel kezdett, és szinte mindenki az ultralágy Pirelikket választotta, kivéve a Force India versenyzőit, akik szuperlágy gumikon hajtottak ki.

A Q1 végül Nico Rosberg elsőségével ért véget, a német 1:13.714-es körrel állt az élre. Mögötte Vettel, Ricciardo, Hamilton, és Bottas volt a legjobb ötben, míg Räikkönen hatodikként ment tovább.

Az esőcseppek két pilótát is megtréfáltak – Jolyon Palmer majdnem a Bajnokok falának ment, de folytatni tudta útját. Nem úgy Rio Haryanto, aki a 4-es kanyarnál koccolta a falat, majd megpördült. Kocsijának jobb hátsó kereke megsérült, ezzel neki véget is ért az időmérő. A kiesők névsorában nem volt meglepetés: Palmer, Wehrlein, Ericsson, Nasr, Haryanto, és Magnussen, aki nem tudott részt venni.

Az időmérő második részét már nem zavarta az eső, de így is rögtön egy balesettel kezdődött. Carlos Sainz már nem úszta meg hibáját a Bajnokok Falánál, és összetört Toro Rossója miatt piros zászlót lengettek be. Ekkor még csak öt versenyzőnek volt mért köre, a sorrend Kvjat, Hülkenberg, Grosjean, Sainz, Gutiérrez volt.

Az újraindítás után nem kellett sokat várni az 1:13-as köridőkre. Ezúttal Hamilton volt gyorsabb, bár csak egy hajszállal előzte meg csapattársát. Mögöttük Ricciardo, Bottas és Verstappen sorakozott fel, míg a Ferrarik a top10 második felében kezdtek, és ott is maradtak, a 6-7. helyen. A továbbjutó helyekért a McLarennek, a Force Indiának és a toro rossós Danyill Kvjatnak kellett megküzdenie, végül Hülkenbergnek és Alonsónak sikerült. Kiesők sorrendje: Pérez, Button, Kvjat, Gutiérrez, Grosjean és Sainz.

A hajrában a Mercedesek alaposan rátapostak a gázpedálra, és 1:12-es körökkel nyitottak, és Rosberg ismét csak pár századdal maradt el a címvédőtől. Vettel első nekifutásra negyedik lett Verstappen mögött, ráadásul kicsit súrolta a Bajnokok Falát, de szerencsére csak a felni kapott. Massa és Räikkönen csak egy-egy körre jött ki az utolsó percekben, de egyikőjük sem tudta a top5-be verekedni magát. A nagy hajrában Vettel egy pozíciót fogott, de egyik Mercedest sem tudta megverni, és egy hiba miatt Rosberg sem boldogult Hamiltonnal. Az élmezőny tehát most is szoros volt, ám végül a Mercedeseké lett az első sor. Verstappent csapattársa, Ricciardo is megelőzte, a holland így a harmadik sorból rajtolhat, Räikkönen mellől. Mögöttük a két Williams, majd Hülkenberg és Alonso sorakozhat fel a rajtrácson.