2015. jún 06.

F1 Hamiltoné a pole, Vettel már a Q1-ben elvérzett

Lewis Hamilton F1-es pályafutásának 44. rajtelsőségét szerezte meg a Kanadai Nagydíj idő edzésén, három tizedmásodperccel legyőzve csapattársát, Nico Rosberget, akinek így csak a második hely jutott. Kimi Räikkönen harmadik lett, és ezzel idei legjobb kvalifikációs eredményét érte el, miközben Sebastian Vettel elektronikus problémák miatt már a Q1-ben búcsúzott.

hamilton_montreal.JPG

Napos, de kissé hűvös időben kezdődött a Kanadai Nagydíj időmérő edzése, melyen természetesen a Mercedes csapat indult legesélyesebbként. Bár a szabadedzéseken különböző okok miatt a szokásosnál is kevésbé rajzolódtak ki az erőviszonyok, végül a címvédő csapat nagy előnnyel szerezte meg az első sort, Lewis Hamilton pedig idei hatodik pole-ját gyűjtötte be.

Q1

Az első kieső már az időmérő edzés előtt megvolt, ugyanis Jenson Button McLarenjében motort kellett cserélni, így a bit a garázsból nézte végig versenytársait.

Az élen a két Mercedes csatázott, és 1:15-ös körökkel szórakoztatták egymást. Előbb Lewis Hamilton bérelte ki a legjobb helyet, majd csapattársa két ezreddel túlszárnyalta. Ők még a keményebb, azaz a lágy Pirelikkel futottak, és az utolsó percekben már a garázsban pihentek. Rajtuk kívül még Kimi Räikkönen és Valtteri Bottas nem használta a szuperlágy abroncsokat, így végül a hatodik és tízedik helyen jutottak tovább. A két finn csapattársa mindeközben kemény pillanatokat élt meg, Sebastian Vettel ugyanis csak az utolsó percekben tudott kihajtani a garázsból, de hamar egyértelművé vált, hogy valami technikai gondja van. Felipe Massa szintén műszaki problémával küzdött, és Vettellel együtt búcsúzott.

Az opciós abroncsoknak köszönhetően a lotusos Romain Grosjean végül hat századdal legyőzte az Ezüst Nyíl autóit, és 1:15.833-mal az élen zárt, míg csapattársa, Pastor Maldonado a negyedik lett, Nico Hülkenberg előtt. A top10 második felébe Räikkönen, Verstappen, Ricciardo, Kvjat és Bottas fért be. Vettel és Massa kiesésének legjobban Felipe Nasr és Fernando Alonso örülhetett, ők ugyanis így továbbléphettek a 14. és 15. helyen.

A két meglepetés kieső és a garázsban pihenő Button mellett a Manor két versenyzője nem jutott tovább.Vettelt később beidézte a versenybíróság, mert még a harmadik szabadedzés utolsó perceiben piros zászlónál előzte az egyik Manort. Ezért a szabálytalanságért egy öt rajthelyes büntetéssel kell felelnie.

Q2

A második etap elején tovább folytatódott Rosberg és Hamilton párharca, de immár a szuperlágyakon, 1:14-es körökkel adták fel a leckét. Első nekifutásra Hamilton 12 ezredet vert legfőbb riválisára, és ez így is maradt, hiszen biztos továbbjutás tudatában eztán a gumispórolás mellett döntött a csapat. Hamilton így 1:14.661-gyel maradt az élen.

Mögöttük először Bottas, Räikkönen sorrend alakult ki, de ők már nyolc- és kilenc tizedet kaptak a Mercedesektől. Az utolsó gyorskörökben ráadásul Grosjean egy-egy hellyel hátrébb tessékelte a két finnt. Räikkönen még tudott javítani, de csak Bottast ugrotta át. A harmadik legjobb időt autózó Lotus is fél másodperces hátrányban zárt Hamiltonék mögött.

A hatodik hely Maldonadóé lett, rajta kívül pedig még a Force Indiák és a Red Bullok fértek be. Kiesők sorrendje: Sainz, Verstappen, Ericsson, Alonso és Nasr.

Verstappen Monacóban okozott balesete után öt rajthelyes büntetést hozott magával, ráadásul az ötödik motort is be kell szerelni autójába, ami plusz 10 hely hátralépést jelent. Viszont a sportszabályzat szerint azokat a rajtbüntetéseket, amelyeket a versenyző nem tud letölteni, ötösével időbüntetésre váltják. Mivel Verstappen 12. lett, a büntetéssel pedig a nem létező 27. rajthely lenne az eredeti felállás, így  a holland újoncnak a futamon egy 10 másodperces büntetéssel is számolnia kell.

Q3

A Mercedes elsőség továbbra sem volt kérdéses, az izgalmakat azonban az egész hétvégén jól teljesítő Lotusok szolgáltatták. Az első gyorsköröknél Rosberg három-, Räikkönen hét tizedet kapott az élre álló Hamiltontól, azaz a Ferrari tartotta harmadik helyét, de elég nagy hátrányban. Mögötte viszont Grosjean mindössze egy tizeddel maradt el, és Maldonado is ott volt a nyomában.

Utolsó gyorskörén a finn bajnok javítani tudott, de így is hat tizeddel maradt el Hamilton addigi 1:14.393-as körétől. A hajrában Bottas majd a két Mercedes érkezett, és miközben  a Williams átugrotta mindkét Lotust, és felzárkózott a negyedik helyre, Hamilton és Rosberg már nem javított. A német később a tapadás hiányára panaszkodott, de bízik benne, hogy a montreáli pályán vasárnap lesz lehetősége harcolni a győzelemért.

Az ötödik-hatodik helyre visszacsúszó Lotusok mögött Hülkenberg, Kvjat, Ricciardo és Pérez sorrend alakult ki a legjobb tízben.