2016. máj 14.

F1 Hamilton elkapta Rosberget, a Red Bullok a Ferrarik előtt az időmérőn

Lewis Hamiltonnak a kvalifikáció hajrájában sikerült legyőznie csapattársát, Nico Rosberget, és ezzel F1-es pályafutásának 52. rajtelsőségét szerezte meg. Rosbergnek a második rajtkocka jutott, mögöttük pedig a két Red Bull sorakozott fel Daniel Ricciardo és Max Verstappen sorrendben. A Ferrarik csak a harmadik sorból várják a Spanyol Nagydíjat.

hamilton_barcelona.JPG

A szezon ötödik időmérőjének egyik legnagyobb kérdése a helyet cserélő Max Verstappen és Danyiil Kvjat házon belüli teljesítménye volt, főleg, hogy Verstapen a harmadik gyakorláson lágy gumikon jobb időt ment, mint Daniel Ricciardo, illetve Kvjat is legyőzte toro rossós csapattársát. Ami a pole-ért való csatát illeti, a kérdés leginkább az volt, ki állítja meg Nico Rosberget. Tavaly a német indulhatott az első helyről, és végül meg is nyerte a futamot. Végül egy izgalmas hajrá alakult ki mindkét fornton...

A barcelonai kvalifikációt a Manorok és a Sauberek nyitották meg, a nagyok közül pedig Lewis Hamilton és Nico Rosberg érkezett elsőként. A Mercedesek lágy gumikon 1:23-as idővel indítottak, közülük két tizeddel Rosberg volt gyorsabb. Első nekifutásra a Ferrarik a negyedik-ötödik helyre soroltak be, Max Verstappen Red Bullja mögé. Pár perc után Daniel Ricciardo is beelőzte őket, új csapattársát azonban nem. Kimi Räikkönent és Sebastian Vettelt Valtteri Bottas követte a hetedik helyen, a másik Williamsben, a forgalomba kerülő Felipe Massa viszont veszélyben volt a mezőny hátsó régiójában. Végül a brazil kifutott az időből, és a garázsból volt kénytelen végignézni, ahogy többen is javítottak, ő pedig a 18. helyig csúszott vissza.

Bottas mögött Esteban Gutiérrez, Nico Hülkenberg és Carlos Sainz volt a top10 sorrendje, majd a McLarenek következtek a 11. és a 12. helyen. Kiesők sorrendje: Palmer, Massa, Ericsson, Nasr, Wehrlein, Haryanto.

A Q2 második percében elsőként Hamilton hajtott pályára, majd csapattársa követte lágy Pirelliken. A többiek néhány percet még kivártak. A címvédő máris egy másodpercet javított Q1-es idejéhez képest, és 1:22.159-cel állt az élre. Rosberg csak hat tizedre tudta megközelíteni, de a második helyre ez is bőven elég volt. Mire a mezőny többi tagja kihajtott, addigra a Mercedesek úton voltak a garázsba. A ferrarisok közül Räikkönennek első mért köre nem volt sikeres, és Vettel is csak a harmadik helyre ugró Verstappen mögé érkezett. Őt követte Ricciardo, Bottas, Sainz, Alonso, Grosjean és Pérez a továbbjutó helyeken, az utolsó gyorskörök előtt.

Végül Räikkönennek sikerült egy jobb kört összedobnia, és elvette csapattársától a negyedik helyet, sőt Ricciardo is javított, amivel a már garázsban pihenő négyszeres bajnok további egy helyet csúszott vissza. Sergio Pérez felugrott Bottas és Sainz elé, az utolsó továbbjutó hely pedig Alonsóé lett. Kiesők: Hülkenberg, Button, Kvjat, Grosjean, Magnussen, Gutiérrez.

Az első két etap tükrében Hamilton és Rosberg között nagy menet volt várható a Q3-ban. Most is ők indították a gyorsköröket, és az első csatát a német nyerte, miután Hamilton két lila szektort követően hibázott. Az élen Rosberg nem futott olyan jó kört, mint csapattársa a Q2-ben, így még várható volt egy tűzijáték a Q3 végére. Első nekifutásra még Verstapen is beelőzte a hibázó Hamiltont, de hét tizeddel elmaradt a másik Mercedestől. A Ferrarik megint nem tudtak megbirkózni a holland tehetséggel, és csak a negyedik-ötödik helyen várták a folytatást. A többiek csak egy-egy gyorskörre vártak a végéig.

A hajrá végül valóban izgalmasan alakult. Hamiltonnak sikerült egy tökéletes kört összeraknia, és mindhárom szektor legjobbjaként, 1:22.000-val megszerezte a rajtelsőséget. Rosberg bő két tizeddel maradt el, a Red Bulloknak sikerült megverniük a Ferrarit, Ricciardo viszont nem hagyta magát, és amikor kellett, akkor visszavágott Verstapennek. Az ausztrál lett a harmadik, a maranellóiak belső csatáját pedig ezúttal Räikkönen nyerte. A negyedik sort Bottas és Sainz bérelte ki, mögülük Pérez és Alonso rajtolhat.