2014. ápr 05.

F1 Rosberg szerezte meg a pole-t csapattársa elől Bahreinben

A Mercedes idén eddig száz százalékos kvalifikációs teljesítményt tudhat maga mögött, hiszen Melbourne és Malajzia után ismét megszerezte a legelőkelőbb pozíciót, ám ezúttal Nico Rosberg gyorsabb volt a három szabadedzést uraló csapattársánál. A harmadik helyen Daniel Ricciardo végzett, de az ausztrál egy 10 helyes büntetést hozott magával Malajziából. Csapattársa, Sebastian Vettel még a Q2-ben kiesett, és a Ferrarik sem remekeltek. Kimi Räikkönen a hatodik-, Fernando Alonso csak a 10. legjobb időt autózta.

rosberg.JPG

Q1

Ahogy az várható volt, a leglassabb autók (Caterham, Marussia, Lotus) már az időmérő elején a Pirelli lágy abroncsain hajtottak pályára,  a többiek közepes gumikon kezdtek. Az első komolyabb időt Nico Hülkenberg futotta meg 1:36. 883-mal, de perceken belül hátrébb került. Ahogy a két Mercedes megérkezett, máris 1:35-ös köridő lett az etalon. Lewis Hamilton és Nico Rosberg után Daniel Ricciardo és Fernando Alonso is beelőzte a Force India német versenyzőjét. A következő percekben a lágyabb gumikra váltó Sauberek borították fel a fenti sorrendet, Esteban Gutiérrez a negyedik helyre zárkózott fel, Adrian Sutil pedig Hülkenberg elé ékelődött be. Ez azonban továbbra sem a végleges névsor volt, ugyanis a Force Indiák is váltottak a gyorsabb abroncsokra, illetve az egész hétvégén spórolós Williams is lágy gumikon küldte pályára versenyzőit. Felipe Massa és Valtteri Bottas most is utolsóként csatlakozott a mezőnyhöz, a 18 perces etap utolsó harmadában. Végül a két Force India és a két Williams zárt a top4-ben Hülkenberg, Bottas, Pérez és Massa sorrendben. Őket követte a két Ferrari, a Mercedesek pedig a nyolcadik és tizedik helyre csúsztak vissza. Az utolsó továbbjutó helyért a két Lotus harcolt, és Romain Grosjean bizonyult gyorsabbnak. Pastor Maldonadón kívűl Adrian Sutil Saubere illetve a két kiscsapat versenyzői búcsúztak.

Egy incidenst vizsgálnak a stewardok: Sutil a Q1 hajrájában feltartotta Gorsjeant. Legutóbb hasonló esetért Valtteri Bottast három hellyel hátrasorolták a rajtrácson.

Kiesők sorrendje: Pastor Maldonado, Adrian Sutil, Kobajasi Kamui, Jules Bianchi, Marcus Ericsson, Max Chilton

Q2

A kvalifikáció középső etapjában nem nagy meglepetésre Hamilton ment be elsőként 1:34 alá. A brit több mint egy másodpercet vert a mögötte sorakozó Ricciardóra és a két Ferrarira. Az érkező Rosberg azonban bő egy tizeddel túlszárnyalta az eddigi hétvégét uraló kollégáját, és 1:33.708-cal átvette a vezetést. Utolsóként Grosjean és Vettel hajtott ki a garázsból, közben a 3-as számú Red Bull a harmadik helyen állt a két Mercedes után. Ricciardót a McLaren és a Ferrari versenyzői felváltva követték Button, Alonso, Magnussen és Räikkönen sorrendben. Első (és egyben utolsó) gyorskörében Vettel kicsit hibázott és csak a finn világbajnok mögé érkezett a 8. helyre. A német bőven egy másodperccel maradt el a Mercedesektől, és végül ez nem is volt elegendő a továbbjutáshoz. A top5 sorrendje már nem változott, de Pérez Force Indiája és a Williamsek az utolsó pillanatokban befurakodtak. Ez okozta a címvédő „vesztét”, Räikkönen pedig még megcsípte az utolsó továbbjutó helyet. Meglepetés volt még Hülkenberg, aki szintén egy hiba miatt csak a 12. lett. Továbbjutott tehát a két Mercedes, a Williamsek, a Ferrarik, a McLarenek, illetve Pérez Force Indiája és a holnapi versenyt 10 rajthelyes büntetéssel kezdő Ricciardo.

Kiesők sorrendje: Vettel, Hülkenberg, Kvjat, Vergne, Gutiérrez, Grosjean.

Q3

Az utolsó 12 perc is a két Mercedes szárnyalásáról szólt, ám első nekifutásra Rosberg 1:33.185-ös körével majdnem három tizedet vert brit csapattársára. Bottas és Pérez sorakozott fel a harmadik negyedik helyen, mögöttük Massa, Button, Ricciardo, Magnussen és Alonso sorrend alakult ki, míg Räikkönen csak a hajrában ment egy gyorskört. A finn végül a hatodik helyre kvalifikálta magát, Alonso pedig egészen a 10. helyig csúszott vissza, A Mercedesek nem tudtak javítani, Hamilton egy hiba után nem fejezte be utolsó gyorskörét, így Rosberg is elvette a gázról a lábát. Ricciardo egészen a harmadik helyig zárkózott fel Bottas és Pérez duóját megelőzve, így az ausztrál a 13. rajtkockát kapja meg vasárnap.