2011. máj 31.

Statisztikák, érdekességek a Monacói Nagydíj után

Sebastian Vettel idei mérlege monacói győzelme után immár öt futamgyőzelem és egy második hely, ami azt jelenti, hogy nincs a Formula-1 történelmében olyan versenyző, aki ennél sikeresebben kezdte volna az évad első hat nagydíját.

Mindössze Michael Schumacher és Nigel Mansell mondhatja ezt el magáról:
A hétszeres világbajnok 1994-ben, a britek oroszlánja pedig 1992-ben nyert az első hat futamból ötször, illetve egy-egy alkalommal pedig másodikként szelték át a célvonalat. Nem mellesleg ezekben az években mindketten világbajnokok lettek.
Ehhez hasonló teljesítményre legutóbb 2009-ben Jenson Button volt képes a Brawn GP autójával: a brit versenyző akkor az első hat nagydíjon ötször diadalmaskodott, egyszer pedig harmadik lett.
1
A felsorolt versenyzők ezekben az években mindannyian világbajnoki címet ünnepeltek.

A regnáló világbajnok sorozatban 11. alkalommal indult első sorból, és F1-es pályafutásának 20. pole-ját szerezte meg a hercegségben. Ez éppen annyi, mint Fernando Alonso és Damon Hill rajtelsősége, pályafutása 15. futamgyőzelmét követően pedig az örökranglista 16. helyére lépett elő, közvetlen Lewis Hamilton mögé, aki éppen ennyi győzelmi trófeát számlál.

Vettel csapata, a Red Bull, zsinórban hetedik rajtelsőségét könyvelhette el, illetve kereken a 20. futamgyőzelmet ünnepelhette Monte Carlóban. Húsz diadalukkal jelenleg a kilencedik helyen állnak a csapatok futamgyőzelmeinek történelmi statisztikájában, és ha így menetel tovább Dietrich Mateschitz alakulata, akkor még idén felugorhatnak a hetedik helyre, olyan világbajnok legendás csapatokat megelőzve, mint a Tyrrell (23 győzelem) és a Benetton (27 győzelem).

Jenson Button harmadik-, és Lewis Hamilton hatodik helyének köszönhetően 25 nagydíj óta nem szakadt meg a McLaren pontszerző sorozata.

A Ferrarinál is örülhetnek Fernando Alonso második helyének, és nem csak azért, mert 2011-ben eddig ez volt a legjobb eredmény a maranellóiak számára, hanem mert a versenynaptár legrangosabb nagydíján hosszú évek óta nem sikerült a dobogó legalsó fokáról feljebb lépni.
Legutóbb 2001-ben sikerült Michael Schumachernek a győzelem, ezt követően azonban egyetlen egy második hellyel, és néhány harmadik hellyel kellett beérniük a vörösöknek.
A Ferrari elmúlt évtizedes monacói mérlege:
2002 – Michael Schumacher: 2., Rubens Barrichello: 7.
2003 – M. Schumacher: 3., R. Barrichello: 8.
2004 – Rubens Barrichello: 3., M. Schumacher: kiesett
2005 – Michael Schumacher: 7., R. Barrichello: 8.
2006 – Michael Schumacher: 5., Felipe Massa: 9.
2007 – Felipe Massa: 3., Kimi Räikkönen: 8.
2008 – F. Massa: 3., K. Räikkönen: 9.
2009 – Kimi Räikkönen: 3., F. Massa: 4.
2010 – Felipe Massa: 4., Fernando Alonso: 6.
2011 – F.Alonso: 2. , F. Massa: kiesett

A tavalyi monacói győztesnek, Mark Webbernek most csak egy negyedik hely jutott, de vígaszdíjként egy újabb leggyorsabb körrel gazdagodott. Az ausztrál pilóta idén már négyszer futotta meg a verseny leggyorsabb körét, eddigi F1-es karrierje alatt pedig ez volt a tizedik alkalom. Ez nem is kiemelkedő, de nem is egy rossz mutató, hiszen három világbajnok versenyző is van a széria történelmében, aki F1-es pályafutása alatt éppen ennyi leggyorsabb kört jegyez: Graham Hill, John Surtees és Mario Andretti.

Legutóbb Spanyolországban idén először Mark Webber maga mögé utasította kollégáját a szombati időmérőn. Ez most Monacóban Michael Schumachernek sikerült, így már csak : Fernando Alonso, Heikki Kovalainen és Vitantonio Liuzzi mondhatja el magáról, hogy eddig minden kvalifikáción legyőzte csapattársát.

Kamui Kobajasi ötödik helyezése nem csak idei, de eddigi F1-es szereplésének legjobb eredménye is egyben. Ez idáig a japán versenyzőnek egy hatodik hely volt a csúcs, melyet a 2010-es silverstone-i versenyen sikerült elérnie.
Csapattársa, Sergio Perez Monacóban most először jutott be a kvalifikáción a top10-be, ám szerencsétlen balesete miatt végül a kórházban fejezte be versenyhétvégéjét.

Rubens Barrichellónak köszönhetően a Williams idei első pontjait gyűjtötte be a hercegségben, a Renault viszont idén először nem jutott be a Q3-ba.