2013. már 15.

F1 Vettel a két Ferrari előtt zárta a szezon első szabadedzését

Sebastian Vettel elsőségével ért véget a szezonnyitó Ausztrál Nagydíj első szabadedzése, ám a német mögött Felipe Massa mindössze 78 ezreddel maradt el, míg a harmadik helyen Fernando Alonso végzett. A Mercedes tempója továbbra is biztató, Lewis Hamilton a negyedik helyen még négy tizeddel sem maradt el Vetteltől.

Ideális időjárási körülmények között, gyengén felhős, 22 fokos hőmérsékletben kezdődött meg a 2013-as szezon első szabadedzése a melbourne-i Albert Parkban, az aszfalt azonban még poros volt, így meglehetősen lassan indult be a forgalom a pályán. A Pirelli erre a hétvégére a szuperlágy és a közepes abroncsokat biztosítja a csapatoknak.

Többen is aerodinamikai tesztekkel töltötték az első másfélórás gyakorlást, többek között a Marussia egy új első szárnyat tesztelt, a Ferrarinál Felipe Massa is többféle első szárnyat próbált ki, míg a Williams két különböző kipufogó-elrendezést is vizsgált. A gumik közül egyelőre csak a közepes keverékek kerültek elő.

Az első mért kört (1:36.089) nagyjából fél óra elteltével a Toro Rosso ausztrál pilótája, Daniel Ricciardo futotta meg hazai közönsége előtt. Ezt követően Ricciardo egy ideig csapattársával harcolt az első helyért, miközben szinte mindenki a csúszós aszfaltra panaszkodott, ezzel együtt (főleg a top csapatok versenyzői) nem is nagyon igyekeztek elhagyni a garázst. Még fél órával a leintés előtt sem volt hiánytalan az időmérő tabella.

Elsőként a Lotus finn versenyzője, Kimi Räikkönen ment be 1:30 alá, már rögtön az első mért körén, majd folyamatosan javítva 1:27-es idővel bérelte ki a top helyet. A finn azonban csak addig maradhatott az élen, amíg a Red Bull és a Ferrari meg nem érkezett.

Az utolsó 30 percre végre megélénkült a forgalom, Sebastian Vettel pedig átvette a vezetést. A két ferraris, Fernando Alonso és Felipe Massa is élre állt egy-egy pillanat erejéig, ám a címvédő mindkettőjüket átugrotta, és végül 1:27. 211-nél állította meg az órát. Mögötte a két Ferrari, majd Lewis Hamilton sorakozott fel, és ez utóbbit is mindössze kicsivel több, mint három tizedmásodperc választotta el a Red Bull legjobb idejétől.

Az ötödik leggyorsabb kört Mark Webber futotta, míg Räikkönen visszacsúszott egészen a hatodik helyig. A Lotus mögött Nico Rosberg volt még aki egy másodpercen belül maradt a Red Bull elsőszámú pilótájához képest, a top10 utolsó három helyén pedig az egy év kényszerszünet után  visszatérő Adrian Sutil, a tavalyi melbourne-i futamgyőztes Button,valamint Kimi francia csapattársa, Romain Grosjean osztozott. A McLaren új versenyzője, Sergio Pérez a 11. lett, csapattársától mindössze másfél tizedmásodperces hátrányban. Vetteltől viszont már bő egy másodpercet kapott a McLaren.

A poros aszfalt miatt több csúszkálás is történt. Maldonadót az 5-ös kanyar, Massát és Paul di Restát a 6-os kanyar tréfálta meg, ez utóbbi még a kavicságyat is letesztelte egy prögés után, majd szerencsésen visszatért a pályára.

A legszorgalmasabb a Marussia két újonca, Jules Bianchi (24 kör) és Max Chilton (23 kör) volt, a mezőny nagy része viszont a 20 kört sem érte el 90 perc alatt. A hétvége további részében a folyamatos javuló pálya nyilván sokkal forgalmasabb lesz. A Marussia egyébként már a téli teszteken is rendre gyorsabb volt a Caterhamnél, és ez a sorozat egyelőre nem szakadt meg. A sereghajtó szerepét ezúttal Charles Pic és Giedo van der Garde vette át.