F1 Beszédes számok a Japán Nagydíjról
A Japán Nagydíj után matematikailag két főre szűkült az idei bajnoki cím esélyeseinek listája. Négy versennyel a szezon vége előtt papíron Sebastian Vettel és Fernando Aonso van még versenyben, és Szuzukában mindkét klasszis újabb rekordot döntött meg. A Ferrari spanyolja a bajnoki pontok statisztikájában vette át az első helyet Michael Schumachertől, míg a negyedik vb címe felé száguldó Vettel egyéni rekordját döntötte meg zsinórban ötödik diadalával.
- Szuzukában elért negyedik helyével Fernando Alonso összességében 1571. pontjánál tart a szériában, és ezzel átvette a vezetést Michael Schumachertől, aki 1566 ponttal bérelte az első helyet, egészen vasárnap délutánig. Ez a statisztika természetesen nagyon csalóka, hiszen 2010-ben jelentősen megváltozott a pontrendszer. Manapság sokkal többet ér egy győzelem, és még a dobogós helyezések is többet hoznak a "konyhára". Ezt igen jól bizonyítja, hogy ezen statisztika első 10 helyén zömében jelenleg is aktív versenyzők állnak, azaz olyanok, akik már az új rendszerben is szorgalmasan gyűjtögették pontjaikat. Ha az összesített statisztika első 10 helyezettjének pontjait a mostani szabályok szerint számoljuk ki, abban az esetben Schumacher továbbra is vezetné ezt a statisztikát, sőt Alain Prost is Alonso előtt állna.
Top10 Valós pontszám Új pontrendszer szerinti számítás Nagydíjak száma
Fernando Alonso 1572 2414 211
Michael Schumacher 1566 3890 306
Sebastian Vettel 1351 1541 116
Lewis Hamilton 1074 1452 125
Jenson Button 1059 1683 243
Mark Webber 996.5 1311 211
Kimi Räikkönen 963 1882 190
Alain Prost 798.5 2483 199
Felipe Massa 794 1328 187
Rubens Barrichello 658 1897 323
Mindemellett azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy anno kevesebb nagydíj volt egy szezonban, ráadásul jelenleg minden egyes nagydíjon összesen 101 ponton osztoznak a versenyzők, míg például az F1 indulásának évében, 1950-ben az egyes nagydíjakon összesen 24 pontot osztottak szét a versenyhétvége során.
- Sebastian Vettel menetelése Japánban is folytatódott, ám ez alkalommal a német győzelmének különlegességét az adta, hogy eddigi élete során először sikerült egymást követően öt nagydíjat megnyernie. Rajta kívül az F1 történelmében mindössze öt pilótának sikerült ez a bravúr. Vettel ezzel az eredményével olyan legendákhoz csatlakozott, mint Alberto Ascari , Michael Schumacher, Jack Brabham, Jim Clark és Nigel Mansell. Legutóbb Schumacher nyert zsinórban öt futamot még 2004-ben, az Ausztrál Nagydíjtól a Spanyol Nagydíjjal bezárólag. Ezt követően Monacóban nullázott, majd az Európa Nagydíjtól egészen a Magyar Nagydíjig, sorozatban hétszer ismét nem talált legyőzőre. Ha Vettel Indiában is győzni tud, akkor ebben a statisztikában Ascari és Schumacher mögé besorakozik a harmadik helyre, nem mellesleg ebben az esetben Juan Manuel Fangio és Schumacher után az F1 harmadik olyan versenyzője lesz, aki zsinórban negyedik világbajnoki címét ünnepelheti.
- A németnek ugyan KERS probléma miatt nem sikerült megszereznie a pole-t Szuzukában, ám a második rajtkocka egyben azt is jelentette, hogy sorozatban hetedjére rajtolhatott az első sorból, idén pedig összesen 11. alkalommal.
- A címvédő 35. F1-es győzelmét aratta múlt vasárnap, és jelenleg ugyanannyi ponttal (297) vezeti a bajnokságot, mint amennyit a konstruktőri tabella második helyén álló Ferrari két pilótája gyűjtött össze, azaz ha Webber egész szezonban nem szerzett volna egyetlen egy pontot se, a Red Bull (több győzelemmel) akkor is első lenne a csapatok között. Az utóbbi években 2004-ben fordult elő olyan eset, hogy egy csapat egyetlen egy pilótával is megnyerte volna a bajnokságot. Ez természetesen a Ferrari és Michael Schumacher volt, aki abban az évben 148 pontot gyűjtött, míg a második helyen záró BAR-Honda két pilótája mindössze 119-et.
- Mark Webber második helyével a Red Bull immár 14. kettős győzelmét aratta, ugyanannyit mint anno Alain Prost és Ayrton Senna duója a McLarennél. Mivel az ausztrál a szezon végén távozik a szériából, így Schumacher és Barrichello párosa egy ideig még vezetni fogja ezt az összesítést, 24 kettős győzelemmel (Ferrari).
- Webber idén először tudta legyőzni csapattársát a kvalifikáción, és megszerezte F1-es karrierének 12. pole pozícióját. Az örökranglistán ezzel beérte a 29 helyen álló Gerhard Bergert és David Coulthardot. Mindemellett a verseny leggyorsabb köre is az ő neve mellé került, összességében 18. alkalommal.
- Max Chilton szintén idén először kerekedett felül csapattársán, Jules Bianchin a kvalifikáción (leszámítva Monacót, ahol műszaki probléma miatt Bianchi nem is tudott részt venni az időmérőn), így a mezőnyben már nincs olyan versenyző, aki minden egyes időmérőn gyorsabb lett volna saját kollégájánál.
- A harmadik helyen célba érő Romain Grosjean (egy nagyszerű rajt után) sokáig-, összesen 26 kör erejéig állt az élen a szuzukai futamon. A franciának eddig ez volt a hatodik olyan nagydíja, ahol valameddig vezette a versenyt, ám az előző öt ilyen alkalommal összességében mindössze 12 élen töltött kört jegyzett. Harmadik helyével egyébként Franciaország 300. F1-es dobogós helyezését szerezte meg, és idén először tudott úgy felérni a top3-ba, hogy csapattársa, Kimi Räikkönen nem előtte végzett.
- A hetedik helyet megszerző Esteban Gutierrez első F1-es pontjainak örülhetett, ezzel együtt az újoncok közül idén ő az első, akit pontszerző helyen intett le a kockás zászló. Gutierrez csapattársa, Nico Hülkenberg a hatodik helyen ért célba, így a Sauber a tavalyi Olasz Nagydíj után most először ünnepelhetett kettős pontszerzést.
- A Ferrari sorozatban 63. nagydíjon szerzett pontot, azaz Indiában beérhetik a rekordot tartó McLarent. A maranellóiak a 2010-es Német Nagydíj óta nem nulláztak, azaz legalább az egyik autójuk mindig a top10-ben ért célba.
- Ugyanakkor az olasz gárda egy rekordot elveszített Szuzukában, mégpedig a a motorgyártók statisztikájában a legtöbb pole pozíció rekordját, melyet immár a Renault motoros autók vettek át Mark Webber rajtelsőségének köszönhetően. A Ferrari eddig 208 pole-lal állt az élen, ám a Renault most 209-nél jár.
FormaNet, Varga Viktória