2014. ápr 18.

F1 Hamilton vette át az irányítást a második szabadedzésen

A Kínai Nagydíj második szabadedzésén helyreállt az idén megszokott "rend", azaz a Mercedes volánja mögött ülő Lewis Hamilton volt a leggyorsabb, míg csapattársa, Nico Rosberg ezúttal a Ferrari spanyol bajnoka, Fernando Alonso mögött zárt a harmadik legjobb köridővel.

Több csapatnál is műszaki gondokkal indult a sanghaji hétvége, a folytatás azonban valamivel zökkenőmentesebb volt. A zöld zászlót követő negyed óra után már csak a délelőtti edzést kihagyó Kimi Räikkönen, és a szintén problémás gyakorlást záró Lewis Hamilton nem futott mért kört. A Mercedes brit versenyzője hamar befejezte az első szabadedzést, mert állítólag valami nem volt rendben autója egyensúlyával. A Ferrari finn pilótájának ezúttal csak néhány percet kellett várakoznia a garázsban, és a 2008-as bajnoknak sem kellett félóránál többet várnia, hogy kihajthasson a pályára.

Harminc perc után - a délelőtti gyakorlás végeredményéhez hasonlóan - Fernando Alonso, Nico Rosberg és Daniel Ricciardo  hármasa sorakozott fel a tabella első három helyén. Az első két helyezett már 1:39-es köridőket futott még mindig a Pirelli közepes keménységű abroncsain. A top10 első felébe még az előző szabadedzés kilenc és tízedik helyezettje, Felipe Massa és Sebastian Vettel fért be.

Az edzés második harmada már nem csak Alonso és Rosberg párharcáról szólt. Immár a lágy gumikon csatlakozott hozzájuk a 2008-as világbajnok is. Előtte azonban a lotusos Pastor Maldonado okozott egy kis fejfájást (és plusz munkát) csapatának, amikor a boxbejáratnál összetörte kocsiját, és - a 2007-ben Hamilton bakijáról híressé vált - kavicságyban végezte. A Lotus első futóműve megsérült. A Sanghajba ötrajthelyes büntetéssel érkező venezuelai később ugyan panaszkodott a poros pályára, ezzel együtt azonban elismerte, hogy ő hibázott.

Maldonado hibájával egyidőben Rosberg az opciós gumikon elsőként ment be 1:39 alá, ezzel együtt rövid időre átvette a vezetést, ám Alonso hamarosan kontrázott, és visszavette elsőségét egészen addig, míg Hamilton három tizeddel túl nem szárnyalta. Hamilton 1:38.315-tal szerezte meg az első helyet, és bár Alonso tovább javított, de így is bő egy tizeddel kikapott ex csapattársától.

Félórával a leintés előtt megkezdődtek a versenyszimulációk. Ekkor a top3 mögött - már a lágy gumikon teljesített köridőkkel - a két Red Bull állt Ricciardo és Vettel sorrendben.Ricciardo egyelőre úgy véli, hogy valószínűleg a Mercedes gyorsabb, mint amit ma mutatott, de óvatosságából azért nem hiányzott az optimizmus sem. A Red Bull ausztrál versenyzője reméli, hogy közelebb kerülhetnek Hamiltonékhoz, és egyértelmű célja, hogy vasárnap dobogón ünnepelhessen.

A Red Bullt követte Massa és Räikkönen duója, a legjobb tíz utolsó három helyét pedig Jenson Button, Romain Grosjen és Danyiil Kvjat foglalta el. A Toro Rosso újonca már nagyjából 1.3 másodperccel futott gyengébb időt az élen álló Mercedesnél. A hosszú etapok miatt a sorrend a leintésig nem változott, és bár Hamilton volt a leggyorsabb, de a brit továbbra sincs megelégedve autójának tempójával, és bízik abban, hogy holnapig még javítani tudnak.

Ricciardóhoz hasonlóan Alonso is abban reménykedik, hogy ezúttal közelebb kerülhetnek a Mercedesekhez, mindemellett elmondta, hogy a már Bahreinben is bevetett, de kevésbé sikeres alkatrészek most jól vizsgáztak. Nála legalábbis, ugyanis finn csapattársa már kevésbé volt elégedett pénteki napjával.

Néhány kisodródás, csúszkálás és megforgás most is színesítette a tesztprogramot, de Maldonadón kívül senki nem törte össze kocsiját.

Második szabadedzés végeredménye:

Versenyző                     Csapat              Köridő            Hátrány    Kör