Senna utolsó autójának tervezőjét több okból is mélyen megrázta Wheldon halála
A Red Bull Racing zseniális főtervezőjét, Adrian Newey-t is mélyen megrázta az IndyCar zárófutamán történt tragédia, melyben Dan Wheldon életét vesztette. Ha valaki, akkor Newey igazán képes átérezni a történtek súlyát, hiszen 1994-ben az általa tervezett Williams versenyautóban, az FW16-ban vesztette életét Ayrton Senna, és a szakember nagyon közel állt ahhoz, hogy elhagyja a szériát.
A Formula-1-ben a háromszoros világbajnok Ayrton Senna volt az utolsó versenyző, aki életét vesztette, a Williams csapat autójában az 1994-es San Marinói Nagydíjon.
Adrian Newey 1990-ben szerződött le Frank Williams csapatához, és 1991-es munkája, az FW14 ezüstérmes lett a konstruktőri bajnokságban, majd a következő szezonban Nigel Mansell (az FW14B-vel) óriási fölénnyel hódította el a világbajnoki címet, a csapat pedig több mint 60 ponttal verte az előző évek domináns wokingi alakulatát. 1993-ban immár Alain Prosttal tovább folytatódott a sikersorozat, és év végére pontosan dupla annyi egység állt a csapat neve mellett, mint amennyit a második helyen záró McLaren összegyűjtött. Mire Ayrton megérkezett, addigra Newey már két vb trófeához segítette a csapatot, és minden esélye megvolt arra, hogy az FW16 kódjelű konstrukciójával, és a háromszoros brazil világbajnokkal a harmadikat is bezsebelje. A remény azonban nagyon gyorsan, a szezon harmadik versenyhétvégéjén szertefoszlott.
"A történtek után az a kevés hajam is kihullott, ami volt. Fizikailag is teljesen megváltoztatott a tragédia. Szörnyű volt. Patrick Head (a Williams technikai igazgatója) és jó magam is feltettük magunknak a kérdést, hogy folytatni akarjuk-e munkánkat a versenyzésben. Nem akartunk részt venni egy olyan sportban, ahol emberek halnak meg egy olyan dologban, amit mi alkottunk. És ugye a balesetnek volt egy olyan következménye is, hogy felmerültek bizonyos kérdések, hogy talán egy gondatlan tervezői hiba miatt történt. Ezután bírósági ügy lett belőle"- emlékezett vissza Newey azokra az időkre, amikor Olaszországban emberöléssel vádolták Őt is, és kollégáját, Headet is.
Az 52 esztendős szakember a nyolcvanas években az IndyCarban is bizonyította rendkívüli tervezői tudományát és képességeit, így Dan Wheldon halála nem csupán Williamsnél átélt szörnyűségek emléke miatt rázta meg. Newey szerint le kell vonni a tanulságokat, és tanulni kell Wheldon tragédiájából.
"Természetesen az én szemszögemből nézve, amikor az autó tervezéséért én vagyok a felelős, és egy pilóta meghal, nagy baj lenne ha ezen a ponton nem kérdőjelezném meg azt amit csinálok. Négy évet töltöttem el az IndyCarban, és szerencsés voltam, hogy ez alatt az idő alatt nem történt tragikus baleset, és súlyos sérülés sem. De alapvetően az oválpályás versenyzés, ahol körben betonfalak vannak, és rengeteg autó nagyon gyorsan és szorosan követi egymást, eleve receptje a nagy baleseteknek, különösen open-wheel autókkal. Mindig egy szörnyű pillanat a sportban ha valaki meghal, nem számít, hogy érintett vagy a dologban avagy sem. Ez egy nagy lökést ad a sportnak abban a tekintetben, hogy mindig tanulnunk kell valamit. Mindannyian tisztában vagyunk azzal a ténnyel, hogy ez kockázatos, de egy dolog ezt tudni, és egy másik dolog ha meg is történik” – mondta Newey, aki eddigi F1-es pályafutása során három istállót segített bajnoki címhez, ami egészen pontosan nyolc konstruktőri trófeát jelent, ami vitathatatlanul óriási siker egy mérnöki karrierben.
Newey jelenlegi munkájának „haszonélvezője” a Red Bull Racing, és természetesen Sebastian Vettel, aki több társához hasonlóan azon a véleményen van, hogy az autó-motorsport soha nem lesz száz százalékosan biztonságos, és ezt minden versenyző jól tudja amikor beül az autójába. Mindemellett nagyon fontosnak tartja, hogy a biztonságért való küzdelem soha ne torpanjon meg.
"Soha nem lehetünk teljesen biztonságban, valamennyi kockázat mindig benne van a pakliban amikor a kihajtunk a pályára, de ezzel tisztában vagyunk, és vállaljuk, mert imádunk versenyezni. Wheldon halála nagy vesztség a sportnak. Az elmúlt években a Formula-1-ben is történt néhány baleset, de szerencsére nagy baj nem történt. Soha nem szabad feladnunk a próbálkozást az irányba, hogy még biztonságosabbá tegyük a versenyzést”- mondta a legifjabb kétszeres világbajnok.
FormaNet, Varga Viktória