2012. máj 01.

Alonso volt a leggyorsabb az esős mugellói első tesztnapon

Fernando Alonso még a délelőtt folyamán tudta megfutni a nap leggyorsabb körét, az eső ugyanis gyakorlatilag elmosta az első szezon közbeni kollektív tesztnapot Mugellóban. Második helyen Mark Webber végzett, míg a harmadik legjobb köridőt a Toro Rosso újonca, Jean-Eric Vergne jegyezhette.

2008 után most először tesztelhetett a királykategória mezőnye az 5245 méteres, 15 kanyart számláló mugellói versenypályán, ahol  16 fok és nedves aszfalt fogadta a 11 csapatból álló F1-es mezőnyt. A feltételek tehát nem voltak teljes mértékben ideálisak, így intermediate abroncsokkal indult a nyitónap, később azonban ha rövid időre is, de előkerültek a slickek.

Összesen öt Formula-1-es versenyző volt az, aki egész napos programot teljesített volna, ha az esőfelhők nem szólnak közbe: Fernando Alonso (Ferrari), Mark Webber (Red Bull), Kobajasi Kamui (Sauber), Jean-Eric Vergne (Toro Rosso) és Charles Pic (Marussia).

A McLaren tesztvezetői, Gary Paffet és Oliver Turvey között osztotta fel a nyitónapot, illetve a Mercedes is hasonló megoldást választott, így délelőtt Nico Rosberg, délután Michael Schumacher ült volán mögé. A Lotus, a Force India, a Williams és a Caterham pedig tartalékversenyzőinek adott lehetőséget: Jerome D'Ambrosio (Lotus), Jules Bianchi (Force India) Valtteri Bottas (Williams) és Rodolfo Gonzalez (Caterham)

Az installációs körök után közel egy óra múlva Bottas, Vergne, Pic triónak köszönhetően megszülettek az első mért körök, ezek közül a finn 1:38-as ideje volt a legjobb.

Két óra elteltével még mindig a köztes Pirelli gumikkal köröztek az autók, és ekkor már csak három csapat, a Red Bull, a McLaren és a Force India pilótái nem iratkoztak még fel a tabellára. Az első hármas sorrendje Bottas, Rosberg és D’Ambrosio volt.

A folyamatosan száradó pályán a williamses tartalékpilóta 1:35.904-es idejét a slick gumikon először Kobajasi szárnyalta túl, de csakhamar ennél is sokkal jobb köridők születtek. Végül az egy órás ebédszünet előtt Fernando Alonso 1:22.444-gyel bérelte ki a top helyet a kemény keverékekkel. A spanyol ideje bő egy másodperccel volt jobb a viszonylag későn csatlakozó, második legjobb időt futó Mark Webberénél.

Több rövid piros zászlós periódus is megszakította a nem túl mozgalmas délelőtti teszt első felét, először Vergne Toro Rossója csúszott ki, és rekedt a sóderágyban, nem sokkal később pedig Rosberg, illetve Alonso kocsija állt meg a pályán. Vergne autója nem sérül, így a francia folytatni tudta munkáját, és a harmadik leggyorsabb kört futotta, megelőzve a Lotus tartalékját, D’Ambrosiót, és a mercedeses Rosberget, aki 49 körével a legszorgalmasabb versenyző volt délelőtt.

A Force India úgy döntött, hogy csak száraz körülmények között tesztel, így Bianchi mindössze 18 kört tudott megtenni a Ferrari tesztpályáján.

11. Bottas - Williams                  1:29.179   23 kör

Az eső délután sem kegyelmezett a csapatoknak, így az elméletileg 60 perces ebédszünet gyakorlatilag két órásra nyúlt, hiszen három óra előtt pár perccel a mclarenes Gary Paffett jóvoltából született meg az első délutáni mért kör, amely közel fél perccel volt lassabb Alonso délelőtti legjobbjánál. Paffett után még néhányan (többek között Kobajasi, Gonzalez és Bottas) esőgumikon kimerészkedtek, de a rossz látási viszonyok miatt négy óra előtt nem sokkal megszakították a tesztet, és egy háromnegyedórás kényszerpihenő következett.

Délután fél ötkor a csapatok újra zöld jelzést kaptak, és elsőként Michael Schumacher tesztelte le a vizes aszfaltot, de négy kör után mért idő nélkül visszatért a garázsba. A hétszeres bajnokot Fernando Alonso követte, és előbb boxkiállást gyakorolt, majd a tifosi előtt megtett néhány kört a pályán.

A körülmények miatt szinte teljesen eseménytelenül alakult az nap második fele, ezért a délelőtti eredmények mindössze annyiban változtak, hogy Paffett 1:50-es körével a 12. helyre sorakozott fel.