2014. nov 26.

F1 Az abu-dzabi kétnapos teszttel lezárult a 2014-es szezon

Az idei év utolsó kétnapos kollektív tesztjével immár hivatalosan is véget ért a 2014-es szezon. Az első tesztnapon a Williams, míg szerdán a Mercedes zárt az élen Abu-Dzabiban...

abu-dzabi_1.JPG

A szezonvégi kétnapos abu-dzabi teszt első napján a Williams finn pilótája,  Valtteri Bottas volt a leggyorsabb honfitársát, Kimi Räikkönent, valamint a bajnokság második helyezettjét, Nico Rosberget megelőzve. A rutinos versenyzők tesztelésénél azonban sokkal nagyobb érdeklődést övezte a Ferrari garázsban még csak szemlélődőként jelenlévő Sebastian Vettelt és a debütáló McLaren-Hondát, mely elektronikai problémák miatt meglehetősen későn csatlakozott a tesztelőkhöz, és végül mindössze három kör erejéig mutatta meg magát a GP2 idei második helyezettje, Stoffel Vandoorne vezetésével. Ez a néhány perc csak a tabella utolsó-, azaz 10. helyére volt elegendő, bár Eric Boullier hangoztatta, hogy egyelőre a köridők mit sem számítanak, hiszen ez a Honda motor még nem a végleges változat.

A legtöbb kört (114) egyébként Rosberg tette meg, rajta kívül pedig még az évadzárón első F1-es versenyét teljesítő Will Stevens volt az, aki száz körön felül teljesített a Caterham autójában ülve. Stevens a hatodik helyen zárt, közvetlenül a Force Indiánál lehetőséget kapó az idei GP2-es bajnok, Jolyon Palmer és a Red Bullt vezető Carlos Sainz Jr mögött. Míg Palmer alatt kétszer is megállt az autó a nap folyamán, addig Sainz éppen csak lecsúszott a „bűvös százasról” (99 kör) és nagyon örült, hogy hiba nélkül tudta teljesíteni feladatait. A rali legenda fia idén Formula Renault 3.5 bajnoka lett, és a hírek szerint jövőre Max Verstappen csapattársaként a Toro Rossónál versenyezhet.

A hetedik-nyolcadik helyen ex caterhames pilóták sorakoztak fel egy Lotus és egy Sauber volánja mögött. Charles Pic 2014-ben nem kapott lehetőséget versenyzőként, de legalább tesztpilóta lehetett a  Lotusnál és ez alkalommal 88 körig jutott. Az idén debütáló, ám végül csak 16 nagydíjat teljesítő Marcus Ericcson új csapatánál, a Saubernél folytatta a munkát, és végül 95 kört teljesített. Az utolsó előtti hely Max Verstappené lett, de nem volt hibátlan napja, ugyanis egy műszaki hiba miatt a falban kötött ki.

Első tesztnap végeredménye:

Pilóta                           Csapat                          Köridő            Kör          Hátrány

1 Valtteri Bottas                  Williams                     1’43.396            80

2. Kimi Raikkonen               Ferrari                       1’43.888             80           0.492

3. Nico Rosberg                   Mercedes                  1’44.512          114          1.116

4. Jolyon Palmer                 Force India                1’44.516            36           1.120

5. Carlos Sainz Jnr             Red Bull                     1’45.339            99           1.943

6. Will Stevens                   Caterham                    1’45.436            101         2.040

7. Marcus Ericsson           Sauber                        1’46.253               88           2.857

8. Charles Pic                    Lotus                            1’46.827               95           3.431

9. Max Verstappen           Toro Rosso                  1’47.197              55           3.801

10. Stoffel Vandoorne      McLaren                       idő nélkül             3

A folytatásban a mcLaren-Honda továbbra is elektronikai nehézségekkel küzdött - Stoffel Vandoorne már két kör után megállt a pálya szélén, és  belga pilóta ezután többet már nem hajthatott pályára.

Ami a tabellát illeti, szerdán Mercedes tartalékversenyzője, Pascal Wehrleint vette át az uralmat, és délelőtt majd délután is az ő neve mellett állt a legjobb köridő, ami  hét tizeddel volt jobb Bottas keddi legjobbjánál. Mögötte a Ferrarit kormányzó Raffaele Marciello végzett, a Toro Rossót vezető Max Vestappen előtt. Hármójuk közül 96 körével a mercedeses Wehrleint volt a legszorgalmasabb, a mezőnyből pedig a Sauber újdonsült versenyzője, a negyedik helyen záró Marcus Ericsson tette meg a legtöbb kört (112).

A nap második fele leginkább a Pirelli idei illetve a jövő évi abroncsainak összehasonlításával telt, mindemellett a Force India tesztelte a Lewis Hamilton édesapja által megálmodott szerkezetet, mely a jövőben különböző plusz információkat szolgáltathat a nézőknek. A Force Indiát Richard Goddard vezette, és végül a hatodik helyen zárt Will Stevens Caterhamje mögött.

Stevens volt az egyik pilóta, aki miatt előkerült a piros zászló - nem mellesleg a nap folyamán ötször kellett megszakítani az edzést. Volt, hogy egy pályán kóborló macska miatt, míg a leglátványosabb Daniel Ricciardo kigyulladó Red Bullja volt. Az ausztrál az utolsó két órában már nem hajthatott pályára, addig viszont 88 kört tett meg, és végül a hetedik helyen végzett. Mögötte a Williamst vezető Felipe Nasr illetve a Lotuson osztozó Alex Lynn és Esteban Ocon zárta a köridőket jelző tabellát. Nasr jövőre a Sauber versenyzőjeként debütál a szériában, míg a GP3-as bajnok, Alex Lynn jó esélyekkel pályázik a Toro Rosso egyik ülésére. Az ugyanis már biztos, hogy Max Werstappen csapattársa nem Jean-Eric Vergne lesz - a francia mindezt Twitter oldalán közölte rajongóival.

A második tesztnap végeredménye:

Pilóta                                 Csapat                 Köridő                Kör